Poslední akce

Kamenice
home run

06.01.2022
Mumlava, Jizera

02.01.2022
Vltava

27.08.2021
Salza, Hinterwildalpenbach

05.08.2021
Gimbach, Gail
--

14.06.2019
Více ...

Jarní Rakousko 07.05.2008 - 11.05.2008


Řeka: Erzbach, Radmer, Koppentraun, K. a G. Sölk, Lammer

Tak jse vyrazili do Rakouska s vidinou, že by mohlo téct i něco, co jsme ještě nejeli. Po přespání na Salze pod mostem jsme jako první vyrazili na Lassing. Ten byl bohužel bez vody, a tak jsme se vyrazili rozjezdit na Erzbach. Erzbach je docela dobrá volba na rozjetí. V místě, kde je nově postavená elektrárna si Ladis dává první krysičku po laxním nájezdu do šlajsny a nálsedném boji ve válečku pod ní. Potom následuje série čtyř mohutných válců, které jsme projeli bez větších problémů. Končíme na soutoku s Radmerem a jedeme se podívat na něj. Nasedáme u jednoho mostu. Potok teče svižně a není zde moc vracáků. Pak přijíždíme do místa, kde jsou napadané stromy a za nimi pěkná peřej, pak zase nějaké stromečky. Moc se mi to nelíbí, a tak si beru od Páji klíče od auta a jdu pro auto a pak vyzvednout kolo a moji loď, zatímco kluci pokračují dál. Dále bylo prý stromů již minimálně a bylo to docela pěkné a výživné (průskočky ...). Obnesli si jedno nesjízdné místo a nakonec i úspěšně zastavili před rourama na konci. Pak jsme přejeli ke Kopáči. V Bad Aussee koukáme na nasedací místo. Tolik vody jsme tu ještě nikdy neviděli. No nic, přespíme a ráno to dáme.

Ráno koukáme na vodočet – voda ještě malinko stoupla, a tak máme 131 cm na vysedacím místě. Už první kataraktík je docela záživnej a Ladis si dává druhou krysku. Pro jistotu si to vynáší a dává ještě jednou – tentokrát již bez krysy. Prohlížíme druhý katarakt a zbíráme všechnu odvahu na přenesení. Nakonec se podařilo a přenášíme. Následují poměrně těžké peřeje s velkými válci. Ladis si vyrábí v pořadí již třetí krysku. Vylézá na ostrůvek a tak jedu za lodí. Zkouším šoupnout Ladisův kajak blíž břehu, ale má to obrovský tah. Zajíždím ke klukům do vracáku. Navzájem se ujišťujeme, že jsme v pohodě, čekáme, až se Ladis dostane z ostrůvku na břeh a vyrážíme dál. Následuje pasáž, kde se mezi válci stíhám vždy jen nadechnout a zase další a další ... Parkujeme ve vracáku – nejvyšší čas. Všichni těžce oddychujeme (nejen já). Najednou Tomáš vidí pod další peřejí u druhého břehu Ladisovu Mambu. Sjíždíme do vracáku pod tím místem a začíná vyprošťování. Moc se nám při tom hodí různé karabiny a oka, co vozí Pája v lodi pro tyto případy. Trvá to docela dlouho. Nakonec se nám loď daří vyprostit. Pomocí házečky si Ladis přitahuje Mambičku k sobě a pokračuje pěšky. My nasedáme a jedeme dál. Pádlo se již nenašlo. Postupně se to uklidňuje a přijíždíme na vysedací místo.

Další den ráno má Kopáč ještě víc. Přejíždíme na Kleine Sölk a Grosse Sölk. Nejdříve jedeme Kleine Sölk. Ladis si dává v první části v pořadí již čtvrtou krysku a s jeho psychikou to začíná být vážný. Mě pro změnu začínají bolet šlachy na ruce a po zbytek plavby se jen vezu a zabírám jen když je to nutné. Přejíždíme na Grosse Sölk. Prohlížíme kaskádu. Pája s Tomášem se chystají že pojedou, Ladis se rozhoduje nejet a já chvíli přemýšlím, že bych sešoupnul pouze kaskádu. Nakonec na to kašlu. Vyvážíme Páju a Toma nahoru a alespoň jim nafocujeme nájezd do kaskády. Tomáš musel v kaskádě eskymovat a trošičku víc si odřel helmu. Po cca dalším kilometru kluci vystupují. Balíme a přejíždíme na Lammer. Cestou se díváme na Salzachofen. Parádní sifáčky! Lammer má – jak jinak - poměrně hodně vody. Jdeme ho prohlédnout. Závěrečný úzký průjezd má šířku, že by se dal jet bokem a Popelník neexistuje! To je teda mazec. Přespáváme pod mostem.

Ráno zjišťujeme, že voda trochu klesla, ale stále má o hodně víc, než když jsme to jeli před rokem a půl. Jedeme tedy na horní soutěsku. Pája s Tomášem si vyměňují lodě – aby si Tomáš vyzkoušel creeka a vyrážíme. Hned v nájezdu do soutěsky si Ladis vyrábí v pořadí již pátou krysku. Loď nakonec chytáme, pádlo ale ne. Ladis odmítá, abychom ho hledali a tak vyrážíme domů.

Celková bilance jsou Ladisova prasklá loď, dvě uplavaná pádla, pět krys a uplavanej morál.

Zmáťa


12.05.2008 - 21:20:58     Pája
Předmět: dodatek
Jen malý komentář k Radmeru a oběma solkum. Je to paradni voda a docela to frčí tedy alespoň za tech stavu co jsme měli. Radmer je moc pěkný a to X se dá velice dobře přenést jen je nutné včas zastavit a těžké pasáže jdou velice dobře prohlédnout. Klaine solk ačkoli se nezdá má docela spád a uhání rychle dolů a zastavuje se docela obtížně. Grosse solk už pár lidí zná tak jen chci dodat nájezd je docela lehký, žádná kapsa, jak jsme se mylně domnívali tam není a je duležíté se dobře srovnat do poslední soutězky plné váců. Sice moc nedrží protože voda docela uhání ale i tak to dalo zabrat a za vyšší vody už to jet nehodlám..........
16.05.2008 - 23:45:45     Zmáťa
Předmět: Gimbach
Ještě jsem zapoměl napsat, že mezi Kopáčem a Sölkama jsme jeli na Gimbach, ale byl zapadanej stromama. Jinak by to bylo super svezení.


[Tento obrázek uvidíte ještě 19 minut a znovu za 11 dní a 2 hodin.] Paddler : Jirka / Photo : Mudra / Location : Safírový potok, Jizerka /
| úvod | něco o nás | užitečné odkazy | diskuse | co bylo | co bude | | nepřihlášen | přihlásit se

© Kyblíkáři   2004 - 2022